Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   03
    

Marek "mmxY2k" SzendzielorzNowa Telekomuna ?!?

Na niedawnej konferencji dotyczącej nowej wizualizacji TP SA (znak & identyczny z tym znanym nam z France Telecom) zapowiedziano wprowadzenie od 1 czerwca Neostrady o prędkości 128 kbit/s za 59 PLN. Aktywacja w promocji 1 PLN + VAT (przy umowie na 12 miesięcy). Miesięczny limit ruchu to 5 GB (po jego przekroczeniu prędkość jest ograniczona do 32/64 kbit/s). Od 1 czerwca będziemy więc wybór między Neostradą 640/160 (bez limitu transferu) w cenie 139,25 PLN, 320/160 (z 5 GB limitem) za 92,52 PLN i 128 (z 5 GB limitem) za 59 PLN.
źródło : tweak.pl

Creative MuVo Lim i Creative Travelsound

NV40

W Genewie nVidia pokazała swój najnowszy chip, NV40, który znajdzie zastosowanie w rodzinie kart GeForce 6800. Kość wyposażono w najnowsze technologie nVidii. Obsługuje ona architekturę CineFX, zawierającą jednostki Vertex Shader i Pixel Shaders. Złożony z 220 milionów tranzystorów układ wykorzystuje również Intellisample 3.0 - technologię odpowiedzialną za wzrost wydajności i poprawę jakości obrazu - oraz UltraShadow II, która pozwala ustawić głębię Z dla obliczeń związanych z cieniowaniem. Poza ustawionym obszarem obliczenia dla cieni nie są wykonywane, co oszczędza czas i moc obliczeniową. Kolor i ostrość obrazu kontrolowane są dzięki Digital Vibrance Control 3.0. Kość obsługuje zarówno magistralę AGP 8x, jak i mające się wkrótce pojawić złącze PCI Express 16x. Układ wykonany został w technologii 0,13 mikrona i wyposażony w zaawansowany 256-bitowy interfejs pamięci. Oferuje on pełne wsparcie dla DirectX 9.0 oraz OpenGL 1.5.
źródło : chip.pl

Czterej muszkieterowie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, AMD zaprezentowało cztery nowe procesory z rodziny AMD64. Posiadają one zmodyfikowaną architekturę, dzięki czemu są w chwili obecnej prawdopodobnie najszybszymi procesorami dla komputerów osobistych dostępnymi na rynku. Nowe układy AMD to Athlon 64 FX-53 (nowa wersja dla Socket 949), Athlon 64 3800+, Athlon 64 3700+ i Athlon 64 3500+. 64-bitowe układy AMD zyskały nowe, 939-pinowe obudowy, bardzo szybki kontroler dwukanałowych pamięci DDR i możliwość współpracy z szyną PCI Express. Z wyjątkiem modelu FX, nowości straciły - w stosunku do swoich poprzedników - połowę pamięci cache drugiego poziomu, która teraz ma pojemność 512KB. Jednak wydajny kontroler pamięci rekompensuje tę stratę, co więcej - nowe układy są jeszcze szybsze od procesorów z 1MB cache L2 z 754 "nóżkami". Nowe układy AMD są już teoretycznie w sprzedaży, choć dopiero najbliższe tygodnie pokażą, jaka będzie ich faktyczna dostępność. Ceny dla zamówień w ilości 1 tys. sztuk wynoszą 799 USD dla układu Athlon 64 FX-53, a dla procesorów Athlon 64 3800+, 3700+ i 3500+ odpowiednio - 720, 710 i 500 USD.
źródło : benchmark.pl

iRiver H300

Dalej, szybciej, mocniej

Firma OCZ Technology planuje wprowadzenie na rynek modułów pamięci DDR2 pracujących z rekordowo wysokimi częstotliwościami. OCZ zapowiedziało, że wkrótce rozszerzy swoją ofertę o moduły PC2-4300, PC2-5300 i PC2-6400 pracujące z częstotliwościami – odpowiednio - 533MHz, 667MHz i 800MHz. Jak nie trudno się domyślić, będzie to sprzęt adresowany głównie do komputerowych „podkręcaczy”. Firma oczekuje jednak, że związany z wydajnością układów wzrost mocy systemów może przyczynić się do ogólnego zwiększenia zainteresowania technologią DDR2. Niestety, firma nie ujawniła dokładnego terminu wprowadzenia na rynek ani cen tych ekstremalnych pamięci.
źródło : tweak.pl

I w plener

Creative zaprezentował podręczny zestaw muzyczny - odtwarzacz MP3 Creative MuVo SLIM wraz z głośnikami Creative Travelsound. MuVo SLIM może pełnić funkcje cyfrowego odtwarzacza audio, tunera FM oraz dyktafonu. W pamięci o pojemności 256 MB mieści się 8 godzin nagrań w formacie MWA lub 4 godziny w formacie MP3. Odtwarzacz umożliwia też korzystanie z radia FM z pamięcią dla 32 stacji oraz nagrywanie ulubionych audycji i piosenek. Brzmienie może być dowolnie korygowane dzięki pięciokanałowemu korektorowi z czterema ustawieniami fabrycznymi oraz ustawieniami środowiskowymi dla muzyki pop, klasycznej, rocka i jazzu. Wraz z odtwarzaczem Creative oferuje głośniki Creative Travelsound. Ważą one 320 gramów, a ich wymiary to 154x65x50 mm. Głośniki charakteryzują się mocą wyjściową RMS rzędu 4 W w paśmie od 150 Hz do 20 kHz. Urządzenia są wyposażone w gniazdo słuchawkowe oraz komorę na cztery baterie typu AAA. Czas pracy przy zasilaniu bateryjnym sięga 35 godzin. Opcjonalnie TravelSound można podłączyć do standardowej sieci elektrycznej. Odtwarzacz Creative MuVo Slim dostępny jest na rynku w cenie 1068 zł, głośniki Travelsound natomiast za 375 PLN.
źródło : chip.pl
iRiver H300

Koreańska firma iRiver zaanonsowała serię nowych przenośnych urządzeń multimedialnych H300. iRiver H300 to przenośne odtwarzacze muzyczne, wzbogacone o możliwość przeglądania plików graficznych w formatach JPEG i BMP. Oczywiście mogą służyć również jako przenośne nośniki danych. Urządzenia będą dostępne w dwóch wersjach: H320 z dyskiem twardym o pojemności 20GB i H340 - 40GB. Co ciekawe, nowe produkty iRiver nie tylko posiadają port USB 2.0, ale są też zgodne ze standardem USB On The Go, co oznacza, że w komunikacji z innymi urządzeniami mogą "udawać" komputer. Dzięki temu np. aby dokonać transferu zdjęć z aparatu cyfrowego, wystarczy podłączyć go do urządzenia iRiver kablem USB. H300 posiada 2-calowy ekran LCD, a jako odtwarzacz muzyczny obsługuje formaty MP3, WMA, ASF i Ogg Vorbis. Może też zapisywać dźwięk z wbudowanego tunera radiowego lub służyć jako dyktafon. Zasilanie zapewnia wbudowana bateria litowo-polimerowa. H320 ma wymiary 62 x 103 x 22 mm, model H340 jest o 3 mm grubszy. Ważą odpowiednio 183 i 203 g. Na rynkach azjatyckich cena H320 wyniesie równowartość 430 USD, a H340 - 540 USD. W Europie cena powinna być zbliżona. W zestawie oprócz samego urządzenia znajdują się etui, zewnętrzny mikrofon, pilot zdalnego sterowania oraz słuchawki.
źródło : benchmark.pl

Radeon X800 PRO

Nowe karty ATI

ATI oficjalnie ogłosiło wejście na rynek dwóch nowych kart graficznych opartych na procesorze R420. Radeon X800 Pro jest już w sprzedaży, Radeon X800 XT Platinum Edition znajdzie się natomiast w sklepach 21 maja br. Model X800 Pro wyposażono w 12 potoków renderowania obrazu. Procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 475 MHz, a 256-bitowa szyna pamięci - zegarem 900-megahercowym. Kosztująca 399 dolarów karta wykorzystuje kości GDDR3. Karta X800 XT PE, droższa o 100 dolarów od X800 Pro, pracuje przy częstotliwości 520 MHz, a jej pamięć - 1120 MHz. 256-bitowy kontroler obsługuje kości GDDR3. W architekturze procesora zawarto 16 potoków renderujących. Oba urządzenia przeznaczone są do współpracy z interfejsem AGP x8.
źródło : chip.pl
4G nadchodzi

Podczas międzynarodowej konferencji "Beyond 3G Mobile Communications", przedstawiciele firmy NTT DoCoMo ujawnili wyniki pierwszych testów telefonii komórkowej czwartej generacji. Eksperyment przeprowadzono w mieście Yokosuka. Podczas testu zmierzono prędkość transferu danych w trakcie jazdy samochodem, poruszającym się z prędkością 30 km/h w obszarze oddalonym o niespełna kilometr od stacji bazowych 4G. Teren był gęsto zabudowany, więc telefon nie "widział się" ze stacjami. Średnia prędkość pobierania danych wyniosła 135Mb/s, a najlepszy wynik - 300Mb/s. Wysyłanie informacji w drugą stronę odbywało się ze średnią prędkością 20Mb/s. Takie wyniki pozwoliły na przeprowadzenie stabilnej dwustronnej transmisji obrazu wideo HDTV. W testowanym sprzęcie NTT DoCoMo wykorzystało technologię MIMO, w której - inaczej niż w rozwiązaniach stosowanych obecnie - aparat zamiast jednej anteny wykorzystuje kilka zintegrowanych anten oraz rozwiązania pozwalające na równoczesną kontrolę wielu kanałów transmisji. Japończycy chcą możliwie najszybciej stworzyć technologiczne podstawy sieci spełniających definicję 4G przyjętą przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną ITU. Mówi ona, że pobieranie danych w takich sieciach powinno odbywać się z prędkością 1Gb/s w sytuacji gdy telefon jest nieruchomy oraz około 100Mb/s podczas jazdy rozpędzonym pociągiem.
źródło : benchmark.pl

nowe fatałaszki Telekomuny

Antki XP na diecie

Advanced Micro Devices ogłosiło reformę linii swoich niskonapięciowych mikroprocesorów, w związku z planami firmy podboju rozrastającego się rynku lekkich i niewielkich urządzeń elektronicznych, pracujących na oprogramowaniu typu Microsoft Windows. AMD zapowiedział początek sprzedaży przeprojektowanej wersji procesora Athlon XP, który obecnie będzie się nazywał Geode NX. Procesor taktowany zegarem 1GHz, zużywa zaledwie 6W energii. Dzięki tak niskiej energochłonności, Geode NX może pracować bez żadnego wiatraka i nie grozi mu przegrzanie. Chip dedykowany jest do przenośnych komputerów, dobrej klasy drukarek i sprzętu sieciowego. AMD zakupiło linię procesorów Geode od firmy National Semiconductor w sierpniu ubiegłego roku. Kwota transakcji nie została ujawniona. Przejęty wówczas procesor, taktowany zegarem 400MHz i pobierający zaledwie 1W energii, będzie obecnie nazywał się Geode GX. Procesory Geode włączają AMD w rywalizację z firmami Transmeta, Via Technologies i Intel, które w swojej ofercie mają podobne niskonapięciowe produkty.
źródło : tweak.pl