Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona   34
           

Leszek"Dogmen" Waliczek


Każdy chciałby mieć cos więcej niż tylko szare pudełko z wiatraczkiem. Dokupujemy dyski, nagrywarki coraz to większe monitory. Gramy w coraz bardziej rzeczywiste gry. Lecz po odejściu od takiego normalnego spojrzenia na komputer ukazuje się nadal to samo szare pudełko które nie wpływa na nasze codzienne życie.Inne spojrzenie na komputer
Dziś zobaczymy czego to ludzie jeszcze do naszego szarego pudełeczka nie podłączyli. Ostatnio modny stał się tuning komputera, aby nie liczyło się tylko wnętrze lecz także obudowa. Dodajemy neony super ciche wiatraczki, chłodzenie wodne i inne bajery. Powstają coraz to nowsze pomysły które zamieniają komputer w cos lepszego. Postaram się dziś pokazać całkiem to inne spojrzenie na komputer.

Silniczki krokowe

Tosty czy gorąca kawa?? Możesz mieć wszystko na czas!!
Pewnie każdy rano wstając by chciał mieć ciepła kawę i gotowe tosty. Może nie będą posmarowane ale gotowe na czas na pewno.
Podłączenie prądu do komputera. Może to brzmi banalnie prosto bo każdy komputer wymaga zasilania. Lecz mowa jest o zarządzaniu komputerem zasilaniem w mieszkaniu. Futurystyczny pomysł można pomyśleć, ile to kosztuje?? No i tutaj pierwsza niespodzianka. Sprzęt można zrobić samemu, schematy są dostępne za darmo w Internecie. Złożenie nawet dla nowicjusza nie powinno być problemem. Można kupić gotowe urządzenia ceny są zróżnicowane lecz nie przekraczają 250zł za model ze średniej półki. Co to nam daje??
Dostajemy od 2 do 5 gniazdek które możemy wykorzystać na wiele sposobów. Przy budowie samemu pozostaje problem oprogramowania lecz darmowe może nie tak dobre ale działa a to najważniejsze przecież. Gotowe oprogramowanie pozwala włączać i wyłączać rożnego rodzaju obiekty, lampy, expresy, filtry powietrza i wszystko inne co wymaga zasilania. Można pomyśleć po co tyle kombinować istnieją urządzenia które nie wymagają komputera i są tańsze a spełniają ta sama funkcje. Niestety sterowanie 5 osobnymi włącznikami czasowymi może okazać się bardzo trudne.W połączeniu z kolejnymi pomysłami dostajemy coś na miarę futurystycznego mieszkania z przyszłości.

Układ sterujący

KOMPUTER – kawę proszę
Drugim elementem który będziemy potrzebować to program rozpoznający mowę, niestety na rynku istnieje kilka takich programów lecz maja problemy z polskim językiem albo go nie obsługują. Lecz dobrze programując można nauczyć go podstawowy zwrotów. Program po rozpoznaniu naszego głosu wykonuje podana przez nas czynność. Nic trudnego każemy mu włączyć przełącznik i np. kawa będzie się parzyć, światło będzie się włączać. Nie będę przytaczać ile może to mieć zastosowań ale postaram się opisać te których wyobrażenie jest dość trudne. Problemy jakie możemy napotkać to wymawianie komend w jezyku angielskim lub niemieckim, programy o wiele lepiej przyswajają ten język bo tak były tworzone i szybciej rozpoznają naszą mowę.
KOMPUTER – kamera na mnie
Sterowanie kamera z komputera. Co potrzebne?? Kamera najlepiej mała, układ sterowania. Gotowy układ można zakupić w sklepie lecz ostatnio w prasie ukazały się schematy takiego urządzenia. Koszty ?? to co zawsze przeraża i tym razem zaskakuje koszt nie przekroczy 150zł. Sterowanie odbywa się przez prosty program obraca w lewo lub prawo. Jak to wykorzystać?? Tak samo jak sterowanie oświetleniem. Wydajemy komendę głosowa i kamera zaczyna się obracać. Nagrywanie tez może być proste kolejna komenda „nagraj”.

"Oko" komputera

Ciekawym pomysłem może być tez monitoring. Programowalna kamera poruszająca się od lewej do prawej strony, nagrywająca ciągle, lub przy wykorzystaniu dobrego oprogramowania reagująca na ruch.

KOMPUTER – idziemy spać
Nauczenie i zaprogramowanie pojedynczych komend jest sprawa bardzo prostą. Gorzej jeśli chcemy kilka spraw naraz. Musimy dobrze rozplanować najlepiej sobie to rozrysować co po czym ma się włączyć a co wyłączyć. Zapewne początki będą trudne bo musimy naszemu PC-towi pomoc w nauce lecz później nic się nie zmarnuje. Dochodząc do perfekcji możemy na koniec dnia wypowiedzieć „komputer idziemy spać” wlaczy nam się lampka nocna, muzyka się przyciszy, wlaczy się odliczanie do wyciszenia. Zasypiamy a rano jak to każdego pieknego dnia. Kawa jest ciepła, radio nas budzi aż miło by było pospać jeszcze trochę.

Centrum dowodzenia

Bez kasy tez da rade
Niestety nie każdy z nas sobie pozwoli na aż tak duże inwestycje, lecz możemy wykorzystać pomysły które nie wymagają inwestycji. Głosowe komendy mogą nadal nagrywać obraz z kamer, wyłączać muzykę i pomagać nam w otwieraniu nowych okienek.